Co zrobić, gdy dziecko kłamie?

Kłamstwo u dzieckaJak zdefiniować kłamstwo? Dlaczego dzieci kłamią? Czy za kłamstwa należy karać? Czy dzieci kłamią świadomie? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć w swojej książce Danielle Dalloz, znana psychoanalityczka. Jej spostrzeżenia są niezwykle trafne i zasługują na uwagę.

Książka Danielle Dalloz dotyczy dzieci w wieku 0-7 lat. Jest to bardzo ważny okres w życiu człowieka, ponieważ to właśnie wtedy uczy się ono wyrażać swoje pragnienia za pomocą mowy. Dziecko, które dopiero zaczyna mówić, nie zawsze zdoła wyrazić dokładnie to, co chce powiedzieć, np. dlatego, że nie zna jeszcze odpowiednich słów, nazywających jego myśli. Zdarza się, że nieświadomie powie ono nieprawdę i w związku z tym trudno jest tutaj mówić o tym, że kłamie. Rodzice wówczas z przerażeniem odbierają to jako celowe kłamstwo i ciągną swoją pociechę do psychologa mając nadzieję, że lekarz coś na to pomoże. Takie zachowanie jest oczywiście błędne.

Ważnym tematem, który porusza Danielle Dalloz jest to, czy rodzice powinni karać swoje dziecko za każdym razem, gdy powie nieprawdę. Autorka radzi tutaj, żeby najpierw zastanowić się nad tym, dlaczego ono skłamało, a dopiero potem zastosować odpowiednie środki mające na celu zapobieżenie kolejnym kłamstwom. Przyczyn takiego zachowania dziecka jest wiele, m.in. chęć wzbudzenia zainteresowania u najbliższych, ogromna wyobraźnia, obawa przed konsekwencją powiedzenia prawdy. Jedno jest pewne: jeżeli nasze dziecko kłamie, ponieważ nie odróżnia prawdy od fałszu albo fantazjuje, nie należy go za to karać.

Rodzice powinni zwrócić uwagę również na to, jak uczą swoją pociechę mówić prawdę. Danielle Dalloz zauważa, że ciągłe „trzeba” męczy dziecko, które wolałoby nadal bawić się i tkwić w świecie fantazji. Może warto czasem zrezygnować z nakazów i nauczyć się rozmawiać z dzieckiem jego własnym językiem?

Książka Danielle Dalloz jest krótka, ale bardzo treściwa. Nie sposób opisać wszystkich zagadnień, które porusza autorka. Wzbogacona dowcipnymi anegdotami i ciekawymi przykładami zaczerpniętymi z terapeutycznego doświadczenia D. Dalloz książka stanowi zajmującą lekturę dla wszystkich rodziców, którzy martwią się tym, że ich dziecko kłamie.
Agnieszka Gromadzka

Agnieszka Gromadzka


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe