Książki promocją wartości

admin 21 lipca 2011 Brak komentarzy »

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak wielką rolę w historii człowieka odegrało pismo. Bez niego historia świata mogłaby wyglądać zupełnie inaczej. Ale czy zdajemy sobie sprawę, jak wielką rolę książki mogą odgrywać także w naszym życiu?

Rzeczywiście rola książek w naszym życiu może być ogromna. Oprócz tego, że czytanie książek może bardzo rozwijać człowieka, mogą być one również miejscem świetnej promocji wartości.

Często mówi się o tym, że media mogą przyczyniać się do promocji wartości. Oczywiście trudno się z tym nie zgodzić. Wydaje się jednak, że jeszcze bardziej predestynowane do promocji wartości są książki. W książkach o wiele łatwiej promować dobre wartości niż w mediach, przynajmniej z dwóch względów. Po pierwsze dlatego, że w telewizji czy radiu mamy bardzo dużo wiadomości przekazywanych w krótkim czasie, co nie pozwala na zapamiętanie ich wszystkich. Książkę można czytać dużo spokojniej. Do pewnych rzeczy można w każdej chwili wrócić, najistotniejsze można sobie zaznaczyć (i tutaj widać wyższość posiadania własnej książki nad wypożyczaniem z biblioteki). Po drugie ktoś, kto czyta książkę jest zazwyczaj na wyższym poziomie intelektualnym, jego percepcja i zrozumienie jest przez to lepsze.

Niemal od zawsze ludzie umieszczali to, co dla nich najważniejsze w swoich księgach, by tego nie utracić. Każda z wielkich światowych religii ma swoją świętą księgę: chrześcijanie i żydzi mają Biblię, muzułmanie Koran, etc.

Oczywiście z faktu, że poszczególne religie to, co najważniejsze zawarły w swoich księgach, wynika, że to, co człowiek miał najcenniejszego, co dotyczyło kluczowej płaszczyzny egzystencji, co dotyczyło zbawienia, a więc co stanowiło dla człowieka najwyższą wartość, zapisywał on w księgach. Siłą rzeczy musiały one przekazywać najwyższe wartości. Sam fakt, że ludzie umieszczali to, co najważniejsze w księgach wskazuje na to, że ksiązki były promocją wartości.

Fakt, że książki są promocją wartości, ukazują również liczne przykłady ludzi, których życie zmieniło się dzięki czytaniu książek. Przykładem może być tutaj choćby nawrócenie świętego Augustyna (można powiedzieć, że niejako patron naszego serwisu), który w czasie objawienia usłyszał głos „Tolle et lege – bierz i czytaj”. Wrócił do domu, w ręce wpadło mu Pismo Święte. Zaczął czytać świętą księgę i nawrócił się po wielu latach duchowych poszukiwań.

Także dzisiaj nasze życie w zdrowych, katolickich rodzinach od początku jest pełne wartościowej lektury. To bardzo piękny zwyczaj, gdy od najmłodszych lat dziecko może uczyć się systemu wartości z Biblii z obrazkami, czytanej mu przez rodziców. Te dzieci mają dużo większą szansę na zdrowy światopogląd niż te, którym czyta się jedynie bajeczki (zwłaszcza te nowsze, które już nie muszą mieć pozytywnego przesłania) lub – co jeszcze gorsze – te, które sadza się przed telewizorkiem, bo nie ma dlań czasu.

Jak wiele wartości niosą ze sobą książki, doświadczyłem ostatnio na własnej skórze. Gdyby nie lektura książek Korwina-Mikke czy Michalkiewicza, pewnie nigdy nie zrozumiałbym podstawowych mechanizmów ekonomiczno-gospodarczych. Pewnie nigdy nie uwierzyłbym, że o polityce można myśleć zupełnie inaczej niż wmawiają nam wszyscy na około.

Mając więc pełną świadomość tego, jak wiele dobrego może zdziałać w życiu człowieka wartościowa książka, stworzyliśmy serwis Tolle et lege. Stworzyliśmy go jako bazę dla ludzi, którzy w dzisiejszym telewizyjnym społeczeństwie kochają czytać. Którzy w rzeczywistości, gdzie większość czytających rozczytuje się w banalnej literaturze z najniższej półki, szukają czegoś lepszego, czemu warto poświęcić swój cenny czas, którego dziś mamy tak mało.

A jakie konkretnie wartości pragniemy promować? Oto kanon wartości promowanych przez Tolle.pl:

1. Prawda

W dzisiejszym świecie prawda przestaje być istotna. Nadrzędną wartością jest tzw. poprawność polityczna. Nie należy mówić tego, co jest prawdą, ale należy mówić to, co wypada, czyli np. to, co większość chciałaby usłyszeć. Wiadomość jest tym bardziej wartościowa, im bardziej sensacyjna. Dotyczy to zarówno podejścia do historii, jak i do aktualnych wydarzeń.

My jako nadrzędną wartość stawiamy prawdę. Nawet jeśli niejednokrotnie ta prawda boli. Nawet jeżeli jest to prawda niepopularna. Wszak, patrząc racjonalnie, jaką wartość ma nawet świetnie napisana książka np. do historii, jeśli jest stekiem kłamstw?

2. Etyka chrześcijańska

Dzisiejszy świat pogrąża się w relatywizmie. W mediach coraz trudniej usłyszeć głosy, które przeciwstawiałyby się temu ogólnie przyjętemu prądowi. Do czego to w konsekwencji prowadzi, widzimy bardzo wyraźnie. Europa zabija swoje nienarodzone jeszcze dzieci, a wkrótce zapewne powszechnym stanie się również mordowanie tych, którzy są już niepotrzebni, najbardziej niedołężni. Zaczyna panować, jak za czasów barbarzyńskich, prawo silniejszego.

My staramy się w dzisiejszym zakłamanym świecie – który podkreślając jakieś wyimaginowane prawa człowieka, zapomina o tych najbardziej podstawowych, a które wynikają z samej jego natury i na których została zbudowana nasza cywilizacja – promować właśnie te ostatnie. Ukazywać ich wyższość nad obecnie panującymi.

3. Zdrowa wizja polityki i gospodarki

Europa i jej poszczególne kraje ustanawiają prawa, które coraz bardziej zniewalają człowieka. Rzekomo w imię jego dobra, państwa zabierają ludziom coraz więcej uczciwie zarobionych prze nich pieniędzy, tłumacząc, że to aktualnie najlepsze rozwiązania i nie da się inaczej. W konsekwencji takie działanie prowadzi do demoralizacji człowieka, gdyż nie może on już normalnie funkcjonować w takich strukturach i jest zmuszany do oszukiwania.

My będziemy promować wizję polityki i gospodarki, która zapewnia wyjście z tych problemów poprzez poszanowanie fundamentalnego prawa człowieka do wolności, do samodzielnego rozporządzania tym, co mu się należy, poprzez promowanie prawa do zdrowej konkurencji.

4. Książki pomagające zaplanować swoje życie

W mediach jest dzisiaj bardzo wiele promocji publikacji pseudonaukowych, promujących paramagiczne sposoby, które mają za zadanie pomóc uzdrowić człowieka. W zasadzie to mają być cudownym lekarstwem na wszystko. W rzeczywistości okazują się kompletnymi bzdurami, które zazwyczaj doprowadzają człowieka do gorszego stanu niż wtedy, gdy zaczął to praktykować.

My pragniemy zachęcać do czytania zupełnie innego rodzaju poradników. Takich, które są sprawdzone psychologicznie czy medycznie, które nie obiecują cudu w dwa tygodnie, ale kładą nacisk na zaangażowanie człowieka, na jego odpowiedzialność. Na dłuższą metę efekty stosowania się do tego, co w nich napisano są nieporównywalnie bardziej pozytywne.

5. Piękno (dobra poezja)

Dziś wielką popularnością cieszy się poezja charakteryzująca się pędem ku śmierci, dekadencka, niejednokrotnie promująca zło, a nawet zachęcająca do skrócenia swych ziemskich cierpień. Taka, która dąży do wyzwolenia z wszelkich reguł stylistycznych i moralnych.

My chcemy zaproponować poezję, która promuje to, co piękne (a nawet możemy powiedzieć że sama jest pięknem), promuje życie, nie uciekając oczywiście od – jakże ludzkiego – problemu cierpienia.

6. Odpoczynek z wartościową książką

Dziś człowiek przyzwyczaił się do odpoczynku przed telewizorem. A jeśli już w wolnej chwili sięga po książkę, to czyta te z najniższej półki: puste romansidła czy literaturę poszukującą jedynie sensacji, często uderzającą w wartości.

My chcemy promować te powieści, które są doskonałym wyrazem tego, że aby coś mogło autentycznie zaciekawić, nie musi opiewać zaspokajania najniższych ludzkich instynktów lub uderzać w to, co od wieków traktowano za święte. I dziś powstają bardzo wartościowe powieści, które czytając nie tylko przyjemnie spędzamy czas, ale i mogą one zostawić w nas coś więcej…

 

Paweł Pomianek

 


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe