Czy wiesz, w co wierzysz?

Redakcja 12 kwietnia 2013 Recenzje książek Brak komentarzy »

Credo

Jestem dość sceptycznie nastawiona do aubiobooków. Dlaczego? Myślę, że wynika to z tego, że kocham książki w wersji papierowej. A może tylko dlatego, że jestem wzrokowcem? Dość często zdarza mi się, że kiedy ktoś do mnie mówi, to – niestety – jednym uchem jego słowa wpadają mi do głowy, a drugim od razu wypadają. Gdy skupiam się na książce, przeczytana treść na długo zapada mi w pamięć.

Tym razem było inaczej. W moje ręce trafiła płyta – niepozorna, w zielonej okładce, z napisem CREDO. Nazwisko autora w pierwszej chwili niewiele mi powiedziało, ale po zerknięciu na okładkę szybko rozpoznałam ks. Michała Olszewskiego – sercanina, autora rekolekcji przy studni z portali Profeto.pl, które polecaliśmy na naszym Facebookowym profilu. Włączyłam płytę i zaczęłam słuchać…

Czy znasz swoje credo?

To bardzo dobre pytanie, zwłaszcza w Roku Wiary, pytanie, które dość często dziś przewija się w różnych rozmowach, kazaniach i artykułach. Ks. Michał Olszewski swoje rekolekcje zaczyna od wyjaśnienia, czym jest Rok Wiary, podkreślając, że jest to swoiste zaproszenie do nowego i autentycznego nawrócenia do Pana.

Ludzie oszukują samych siebie, twierdzi ks. Olszewski, mówiąc o tym, że wierzą w Boga, przy równoczesnym przyznaniu się do braku wiary w Kościół czy księży. Ludzie wierzą, ale na przykład nie uczestniczą w niedzielnej mszy świętej. Czy to rzeczywiście jest prawdziwa wiara?: Czy można wierzyć, nie wierząc w sakramenty?

Odrzuć stereotypy!

Autor książki zadaje ważne pytanie: jaki jest Bóg? Opowiada o stereotypach, jakie są nam wpajane już od czasów szkolnych. Starzec z siwą brodą w białej szacie i z brzuchem… Bóg nie ma brody! Ani nie jest ukryty w oku opatrzności. Aby dążyć do prawdziwego poznania Pana musimy wyzwolić się od takich stereotypowych obrazów. One są pierwszą przeszkodą, która nie pozwala nam doskonalić swojej wiary.

Czy znam swojego Boga?

Jaki jest naprawdę? Czy jest kochającym Ojcem, który przymyka oko na nasze fanaberie i występki? Czy może ciśnie gromem jeśli tylko w naszej głowie pojawi się myśl zrobienia czegoś niezgodnego z jego wolą?

Bóg jest miłośnikiem życia! Dostajemy od Niego niesamowity dar, który musimy pielęgnować. Jest potężny, ale umie pokazać nam litość. A jacy my jesteśmy dla Niego? Autor obnaża nasze współczesne pseudoautorytety i pokazuje jak mali staliśmy się przez naszą niewiarę.

Dlaczego tak się dzieje? Czy to przez wolną wolę, którą dostaliśmy od Pana? Czy to przez zaufanie, jakim nas obdarzył? Te pytania nie pozostają bez odpowiedzi i stają się początkiem refleksji nad naszą prawdziwą wiarą.

Czy mówisz językiem szatana?

Ks. Olszewski wspomina obrzędy egzorcyzmu, w których brał udział. Mówi tam o jednej rzeczy, która mnie poruszyła i dała wiele do myślenia – o języku szatana…

Czym jest język szatana? Być może już się domyślasz. Podczas odprawiania egzorcyzmów diabeł w każdym zdaniu używa słów wulgarnych i powszechnie uważanych za obelżywe. Nie potrafi powiedzieć zdania, które nie będzie zawierało przekleństw. I tu autor nagrania zadaje pytanie, nad którym ja zastanawiałam się dłuższą chwilę – czy mówisz językiem szatana? Językiem niechlujnym, niedbałym, raniącym innych, a przede wszystkim Boga, który Cię umiłował.

Autor zwraca dużą uwagę na język i słowo. Mówi o szczególnym szacunku do języka i słowa. Dlaczego? Niech odpowiedzią na to pytanie będzie fragment z Ewangelii św. Jana:

Na początku było Słowo,
a Słowo było u Boga,
i Bogiem było Słowo.
Ono było na początku u Boga.
Wszystko przez Nie się stało,
a bez Niego nic się nie stało,
co się stało.
W Nim było życie,
a życie było światłością ludzi,
a światłość w ciemności świeci
i ciemność jej nie ogarnęła.

(J 1, 1-5)

Porta Fidei!

Dla mnie Credo ks. Olszewskiego to osobiste wielkopostne rekolekcje w Roku Wiary. Pomimo mojego sceptycyzmu do audiobooków, dostałam to, czego oczekuje każdy człowiek po rekolekcjach – dobrego słowa i motywacji do działania. Słowa ks. Olszewskiego otworzyły mi oczy na sprawy, o których wcześniej nie myślałam.

To dopiero pierwsza część Credo. Wydawca i autor zaplanowali jeszcze dwa tomy, które ukażą się w przeciągu najbliższych miesięcy Roku Wiary. Z niecierpliwością na nie czekam. Czas dogłębnie poznać w co się wierzy i spełnić zadnia wyznaczone na ten rok.

Karolina Nowak


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe