Najsilniejszy związek we wszechświecie

przed-slubem

Laboratorium to miejsce niezwykłe. To tutaj dokonuje się największych odkryć mających znaczący wpływ na dzieje świata i życie człowieka. Czasem musi minąć wiele miesięcy, a nawet lat, żeby prowadzone w laboratorium doświadczenia, analizy chemiczne i badania nad nowymi substancjami przyniosły zamierzony efekt.

Zanim jednak przedsięwzięcie zakończy się sukcesem, nierzadko dochodzi do wielu pomyłek i błędów, których skutek może być opłakany. W jaki sposób łączyć pierwiastki, by nie doszło do wybuchu? Które związki są najtrwalsze? W jakim środowisku powinny zachodzić reakcje chemiczne, by nic nie zakłóciło ich przebiegu?

Na te i inne pytania pomoże nam znaleźć odpowiedź Zbigniew Kaliszuk w swojej najnowszej publikacji. Pozwólmy mu zaprosić się na wycieczkę do najbardziej niezwykłego laboratorium na świecie – „Laboratorium Miłości”.

Zanim dojdzie do reakcji

  • Czym tak właściwie jest miłość? Jak ją odnaleźć?
  • Jakie są rodzaje miłości?
  • W jaki sposób odróżnić prawdziwą miłość od jej karykatur?

Drogi Czytelniku, na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w „Laboratorium Miłości”. Pierwszy tom zatytułowany „Przed ślubem” podzielony został na dziesięć części. Każda z nich poświęcona jest najważniejszym problemom, z którymi w sposób szczególny zmagają się młodzi zakochani lub ci, którzy wciąż szukają miłości życia.

Zapraszając nas do laboratorium, autor otwiera przed nami kolejne drzwi. Daje tym samym szansę spotkania znanych autorytetów w dziedzinie psychologii, a także duchownych i małżonków z wieloletnim stażem, którzy poświęcili się pracy na rzecz małżeństwa i rodziny. Świadectwa każdej z osób są źródłem praktycznych wskazówek dla tych, którzy chcą powiedzieć drugiemu człowiekowi „kocham” na całe życie.

Po przeczytaniu tej książki nie staniesz się nagle najwybitniejszym specjalistą od tematyki miłości na świecie, nie znajdziesz tu też uniwersalnych recept na każdą sytuację, jaka może Cię spotkać w związku… Liczymy jednak, że pewne rady i wskazówki skłonią Cię do refleksji, do pracy nad sobą i związkiem oraz pomogą w wygrywaniu pięknej miłości na całe życie – pisze redaktor w imieniu swoim, rozmówców oraz członków Akademickiego Stowarzyszenia Katolickiego Soli Deo.

Przybysz z obcej planety

Prowadzone na przestrzeni lat wnikliwe obserwacje i badania miały za zadanie pogłębiać refleksje na temat różnic pomiędzy psychiką kobiety i mężczyzny. Próbowano nazywać te różnice, wskazywać ich przyczyny oraz sposoby radzenia sobie z nimi. Ów problem zostaje poruszony również na kartach „Laboratorium Miłości”.

Kaliszuk wraz ze swoimi rozmówcami analizuje najbardziej znaczące różnice między kobietą i mężczyzną oraz wynikające z tych odmienności sposoby postępowania. O tym, jak ważna w związku jest skuteczna komunikacja, przekonywać nie trzeba. Warto zatem sięgnąć do napisanego ze szczyptą humoru Słownika damsko-męskiego i sprawdzić, jak należy prowadzić wzajemny dialog, by wyeliminować wynikające z niewiedzy niepożądane skutki wzajemnego oddziaływania.

Środowisko chemiczne

Teraz wiemy, że w organizmie zakochanych pojawia się fenyloetyloamina, dopamina, oksytocyna, noradrenalina i masa innych substancji chemicznych, które nazwaliśmy „chemią chcenia”. Na wiedzy jednak nie powinno się kończyć. Ważniejsze jest, by o tym pamiętać – szczególnie w momencie podejmowania kluczowych dla naszego związku decyzji, takich jak wspólne zamieszkanie przed ślubem czy dochowanie czystości przedmałżeńskiej. Tym zagadnieniom autor poświęca wyjątkowo dużo uwagi.

Można odnieść wrażenie, że niektóre treści powtarzają się do znudzenia. To dlatego, że świadectwa życia wielu osób, które potrafiły w piękny sposób rozwijać swoją miłość, spotykają się w tym samym miejscu. Ich argumenty, chociaż wypowiadane pod wpływem odmiennych doświadczeń, są do siebie bardzo podobne. I właśnie w tym podobieństwie tkwi ich siła.

Chemia to jednak nie tylko to, co dzieje się w organizmach zakochanych i pomiędzy nimi. Bardzo ważne jest środowisko, które warunkuje pomyślny rozwój ich relacji.

  • Jak duży wpływ na nasze przyszłe małżeństwo ma rodzina?
  • Kim są strażnicy, którzy przeszkadzają nam otworzyć się na miłość?
  • W jakie pułapki miłości możemy wpaść poprzez treści, które podpowiada nam współczesny świat?

Takich pułapek jest wiele. Jedną z nich może być usypianie sumienia lub wzbudzanie potrzeby testowania drugiej osoby. Chcesz sprawdzić, Drogi Czytelniku, w jaki sposób obalony zostaje mit wzajemnego dopasowania dwojga ludzi? Nie kocha się, nie żyje i nie umiera – na próbę – pisał Jan Paweł II. Sprawdzać, testować możemy samochód albo sprzęt AGD, a nie człowieka – dodaje autor w myśl słów Ojca Świętego.

Punkt widzenia a punkt siedzenia

Dużym atutem książki jest różnorodność uchwyconych w niej perspektyw postrzegania danego problemu. Dzięki temu każdy będzie w stanie znaleźć w lekturze coś dla siebie. Zainteresowani stanowiskiem Kościoła dowiedzą się, co duszpasterze mówią na temat przytulania i okazywania sobie czułości. Przekonają się również o tym, co ma wspólnego rozwijająca się relacja zakochanych z tajemnicami różańcowymi.

Miłośnicy języka będą mogli zadumać się nad oksymoronem „związek wolny”, a umysły ścisłe poznają matematyczną, tj. zamkniętą w liczbach wizję miłości. Pasjonaci przyrody poznają wizję miłości jako ogrodu, a zwolennicy konkretów i statystyk dostaną kilka argumentów mówiących o tym, dlaczego warto wziąć ślub. To tylko niektóre z przykuwających uwagę czytelnika wątków. Pośród nich znajdzie się jeszcze wiele informacji, które mogą okazać się przydatne do pielęgnowania relacji opartej na wzajemnej miłości.

Wygraj miłość

Potrafimy spędzać wiele godzin na nauce, stażach, praktykach, angażować w to mnóstwo naszych sił i środków po to, by wyuczyć się zawodu, nabrać niezbędnego doświadczenia zawodowego. Tym bardziej powinniśmy być gotowi poświęcać nasz czas, nasze serce do pracy nad swoją osobowością oraz nad swoim związkiem.

Pewnie już nie raz przekonałeś się o tym, Drogi Czytelniku, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. I chociaż nigdy nie jest za późno, by stoczyć bój o miłość, to warto zacząć szukać informacji i zdobywać wiedzę na temat budowania relacji w związku już teraz.

Zatem odwagi, bo czeka Cię dobry czas. Uzbrój się w radość i do dzieła! Najważniejsza w Twoim życiu batalia do stoczenia właśnie się rozpoczęła.

Joanna Skałba


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe