Ja a Biblia?

Nie tylko o BibliiPismo Święte często staje się „baśnią” do czytania bądź zakurzoną księgą otwieraną jedynie przy stole wigilijnym, gdy tymczasem w rodzinie katolickiej tak być nie powinno. Wymówki, iż nie rozumiemy czytanych tekstów, są na poziomie podstawówki, bowiem mamy wiele książkowych pomocy, po które warto sięgnąć. Wystarczy zacząć czytać, by bliżej poznać tamte czasy, by móc zrozumieć głębszy sens zawartych w Biblii słów.

Anny Świderkówny, autorki tej pozycji, nie trzeba przedstawiać, reprezentuje bowiem najwyższy poziom. Dzieli się z nami swoim doświadczeniem, przeżyciami, przemyśleniami będącymi owocem wieloletniego studiowania Biblii. Przedstawia w sposób jasny oraz przystępny rys historyczny Pisma Świętego, opierając się o najnowsze badania naukowe.

Autorka wychodzi z założenia, iż należy jak najszerszemu gronu czytelników przedstawić naukowy punkt widzenia Jezusa oraz Jego nauczania. Dopiero poznanie epoki w której przyszło Mu żyć, panujących religii, literatury jak i relacji społecznych, politycznych, gospodarczych… pozwoli nam prawdziwie odkryć Jezusa, pozwoli nam poprawnie wypowiadać się o życiu Chrystusa. A ta książka niewątpliwie w tym nam pomoże!

I tak dla nas „faryzeusz” zawsze kojarzy się negatywnie. Dlaczego? Prawdą jest, iż Jezus ganił faryzeuszy, ale czynił tak, ponieważ byli Mu oni najbliżsi – to oni mieli najlepsze przygotowanie do przyjęcia nauki Chrystusa. Należy uświadomić sobie, że wśród nich byli również mężowie święci, którzy całe swe życie oddali Panu.

Jak czytać i rozumieć Biblię? W Ewangeliach mamy jakby trzy „warstwy”, odnoszące się do różnych aspektów – tak należałoby czytać i rozumieć Biblię, w tych trzech warstwach: wydarzenia historycznego, biblijnej interpretacji oraz bezpośredniego odniesienia do życia Kościoła.

Specyfiką chrześcijaństwa jest fakt, iż wierzymy w zmartwychwstanie Jezusa. Wszakże jest wiele bóstw pogańskich, które zstępowały do krainy umarłych i powracały, ale działo się to jedynie na poziomie mitu:
„Jezus jest natomiast konkretnym, historycznym człowiekiem, żyjącym w określonym środowisku i czasie” (A. Świderkówna). I to wyróżnia naszą wiarę!

Posługujemy się słowem „zmartwychwstanie” nie dostrzegając, że ewangeliści zastępczo również używają czasowników: „wywyższenie”, „wywyższyć”, które w swej istocie obejmują wywyższenie na krzyżu, zmartwychwstanie i wniebowstąpienie. A wszystko to jest jedną wielką Tajemnicą.

Dlaczego św. Jan był zwany także Markiem? Gdzie znaleźć w Piśmie Świętym najstarsze wyznanie wiary chrześcijańskiej? Czy każde opisane w Biblii wydarzenie rzeczywiście miało miejsce? Na te i inne, równie dociekliwe pytania, odpowiada Anna Świderkówna.

Książka jest zbiorem artykułów i wywiadów opublikowanych wcześniej, a adresowana jest do wszystkich: zarówno do wierzących, poszukujących jak i niewierzących. Pozwala pogłębić swoją więź z Chrystusem, na nowo spojrzeć na Biblię odczytując ją w sposób bliższy zamysłowi natchnionych autorów, a dla niewierzących może stać się źródłem informacji pozwalających zrozumieć oraz poznać prawdziwy sens chrześcijaństwa.
Anna Hojnacka

Anna Hojnacka


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe