Człowiek człowiekowi nierówny

Grupy redukcyjneWolność i równość to hasła towarzyszące wielu nurtom politycznym i ideologicznym już od rewolucji francuskiej, a głoszone po dziś dzień, jako jedyny sprawiedliwy system mający przyczynić się do uszczęśliwienia każdego z nas. Adrien Loubier wykazuje jednak, że wcielenie tych haseł w życie jest niemożliwe i mogłoby doprowadzić do niezdrowych sytuacji.

„Grupy Redukcyjne” Adriena Loubier to świetna książka dla wszelkich stowarzyszeń oraz zrzeszeń kierujących się zasadą równości i wolności. Autor pokazuje nam, jak wiele niebezpieczeństw czyha na członków organizacji o tego typu strukturach oraz wskazuje na pewne rozwiązania, pomagające uniknąć potencjalnych zagrożeń. Wykorzystana przez niego argumentacja jest niezwykle przekonująca i w bardzo jasny sposób tłumaczy jego punkt widzenia.

Wprowadzanie równości między człowiekiem o wysokim poziomie intelektualnym a osobą, która zakończyła swoją edukacje na stopniu podstawowym, nie zawsze prowadzi do czegoś dobrego, zwłaszcza gdy ta równość istnieje w grupie mającej decydować o sprawach wielkiej wagi. Nie trudno przewidzieć do czego doprowadzi sytuacja, w której większość to ludzie niekompetentni, mający jednak przewagę w głosowaniu. Loubier pisze właśnie o tego typu absurdach mających miejsce we współczesnym społeczeństwie.

Nie jeden z nas przyłapał się na myśleniu, że wszyscy powinniśmy funkcjonować na tych samych zasadach, mając taką samą siłę głosu w każdej dziedzinie życia. Niestety wszelkie próby doprowadzenia do takiego stanu rzeczy pokazują jedynie, jak bardzo destrukcyjny ma to wpływ na społeczeństwo.

Co robić, aby w imię szczytnych idei nie zapędzić się w ślepą uliczkę? Odpowiedź na to pytanie możesz znaleźć w książce.
Joanna Chaberska

Joanna Chaberska


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe