25 sekretów z małżeńskiego raju

Redakcja 05 kwietnia 2013 Recenzje książek Brak komentarzy »

Adam i Ewa
Droga współczesna Ewo, szanowny współczesny Adamie!

Czy wiesz, że naśladując biblijnego Adama i Ewę możesz stworzyć relację ze swoim partnerem? Czy wiesz, że może ona wyglądać jak z rajskiego ogrodu?

Nie mówię, że jest to prosta sprawa. Ale wiem, że istnieją sposoby, aby czuć się jak w raju do końca swoich dni. Jedną z takich możliwości jest sięgnięcie po książkę Michael’a Shevack’a Adam i Ewa. Małżeńskie sekrety z rajskiego ogrodu.

Dlaczego powinieneś przeczytać tę lekturę?

Autor w bardzo przystępny sposób przeprowadza swojego czytelnika przez współczesny Eden. Analizując postępowanie Adama i Ewy, zwraca uwagę na najistotniejsze kwestie, które korzystnie bądź niekorzystnie wpływają na relacje małżeńskie. Wszystko podparte jest przykładami i tym samym staje się bardziej zrozumiałe dla czytelnika.

Małżeństwo jest radosne, wspaniałe, spontaniczne i ma wielką duchową moc. Jest najwspanialszym i najbardziej niesamowitym boskim doświadczeniem, jakiego może doznać człowiek – jeśli odkryje się jego sekrety i pojmie kilka podstawowych lekcji.

Budowa

Książka podzielona jest na 5 głównych rozdziałów, po przeczytaniu których łącznie poznasz 25 małżeńskich sekretów. Autor posługuje się prostym, zrozumiałym językiem oraz często stosuje grę słów, ale dzięki komentarzom tłumacza jesteśmy w stanie zrozumieć tę grę, co w większości wypadków ma istotne znaczenie. Autor zamieścił również ćwiczenia dla małżeństw, a ponadto często zadaje pytania, które pomagają zastanowić się i przeanalizować własne relacje małżeńskie.

Główne przesłanie

Być może często nie zastanawiamy się nad powodami, dla których Bóg stworzył Adama i Ewę. Ta pozycja ma nam przypomnieć, że Bóg stworzył najpierw jednego człowieka, a potem drugiego po to, aby Adam nie był sam! Twórzcie związki, aby nie żyć samemu. A gdy już znajdziecie tę jedyną pasującą połówkę i wypowiecie sakramentalne „tak”, zacznijcie pracować nad swoim związkiem małżeńskim, aby każde z was czuło się jak w raju.

Poświęcajcie odrobinę czasu każdego dnia na to, aby świadomie popracować nad zmianą wyobrażenia, jakie macie o sobie samych i o sobie wzajemnie. Podzielcie się swoimi przemyśleniami. Nie wstydźcie się. Jesteście tylko ludźmi. Wszyscy dokonujemy niesprawiedliwych osądów. Nie rezygnujcie z tego ćwiczenia tak długo, aż nie ujrzycie w lustrze dwóch obrazów i podobieństw Boga.

Druga refleksja, jaka nasuwa się po przeczytaniu tej książki, to fakt, że Bóg stworzył kobietę i mężczyznę, dwie różne, zupełnie sobie przeciwne płcie. Gdyby miało być inaczej, Stwórca zawczasu by o tym pomyślał.

Kwestie problematyczne?

Autor odpowiada na wiele kwestii, które spędzają sen z powiek dzisiejszym współmałżonkom. Jedną z nich jest sprawa zdrady. Czy to jest naturalne, że będąc w związku małżeńskim odczuwa się „pokusy”? Myśli o kimś innym? Shevack bardzo logicznie tłumaczy kwestię pokus, zdrad i innych małżeńskich problemów.

W książce znajdziecie również wiele codziennych sytuacji, spraw, z którymi borykają się współczesne pary. Dzięki temu lektura staje się bliższa czytelnikowi, bardziej rzeczywista.

Książka nie tylko dla małżeństw

Plusem jest również to, że autor zarysowuje problem, sytuację i podpowiada, jak można go rozwiązać oraz podaje prawdopodobne przyczyny powstania danego problemu, z jakim się borykacie.

Książkę polecałabym nie tylko małżeństwom oraz osobom przygotowującym się do zawarcia związku małżeńskiego.

Przede mną jeszcze długa droga, zanim wypowiem sakramentalne „tak”, ale kilka rad autora wezmę sobie do serca już dziś, a sekretami podzielę się ze swoim przyszłym mężem. ;)

Karolina Lechowska


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe