Burzliwe dzieje jednej z najwybitniejszych kobiet XX wieku

Edyta Stein. Żydówka i chrześcijankaEdyta Stein należała do tego pokolenia, któremu przyszło żyć w niezwykle trudnych czasach. Urodzona w 1891 we Wrocławiu, została zaliczona do tzw. ofiar II wojny światowej, ponieważ zamordowano ją w 1942 roku w Oświęcimiu-Brzezince. Biografia Edyty Stein, napisana przez Waltraud Herbstrith, ma na celu przybliżenie losów tej niezwykłej kobiety poczynając od dzieciństwa w domu żydowskim, a kończąc na aresztowaniu, deportacji i męczeńskiej śmierci za własny naród. Warto również dodać, że autorka tej książki jest współzałożycielką Karmelu pw. Edyty Stein w Tynidze.

Edyta Stein urodziła się w rodzinie żydowskiej, przyszła na świat dokładnie w żydowski Dzień Pojednania, tj. Jom Kippur. Niedługo po tym, jak na niemieckie uniwersytety zaczęto przyjmować kobiety, Edyta zaczęła studiować psychologię. W tym okresie uważała się za ateistkę, należała też do różnych związków studenckich, walczących m. in. o przyznanie kobietom prawa do głosowania. Wtedy też zaczęła ją interesować filozofia, zwłaszcza dzieła Husserla. W Getyndze, słuchając wykładów Husserla i Maxa Schellera, doznała wewnętrznej przemiany i otworzyła się na Boga. Studia filozoficzne umożliwiły jej również odnalezienie prawdy, którą potem realizowała już do końca życia. Przyjacielem Edyty Stein był wówczas Roman Ingarden.

Oprócz tych faktów książka zawiera też wiele innych, związanych z Edytą Stein np. jej późniejsze trudności ze znalezieniem pracy, wynikające z faktu bycia kobietą. Można stwierdzić, że biografia Edyty Stein nie tylko przedstawia jej sylwetkę, lecz także stanowi doskonały obraz ogólnej, trudnej sytuacji kobiet w tamtym okresie. Książka ta przypomina również o zagładzie Żydów w czasach II wojny światowej.

Biografia Edyty Stein została napisana w bardzo ciekawy sposób. Zawiera cytaty wypowiedzi głównej bohaterki i jej najbliższych oraz wiele fotografii z tamtych lat. Książka ta opiera się na starannie zebranej dokumentacji, toteż stanowi wiarygodny przekaz informacji. Warto przeczytać biografię jednej z najwybitniejszych kobiet XX wieku, która tak odważnie walczyła o swoje prawa, zwłaszcza że współcześnie Edytę Stein uważa się nieomalże za symbol solidarności międzyludzkiej.
Agnieszka Gromadzka

Agnieszka Gromadzka


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe