Astmo, alergio, jak z tobą żyć…?

Astma i alergia. Postępowanie z dziećmiCzy powinniśmy pozbyć się ulubionego kota lub psa? Czy warto kupić urządzenie do oczyszczania powietrza? Jak dbać o dom – czy należy codziennie odkurzać? Co z noclegami dziecka u jego przyjaciół? Czy szczepienia odczulające są bezpieczne? Takich pytań rodzi się wiele w zatroskanych głowach rodziców, których dziecko zachorowało na astmę lub stało się ofiarą podstępnych alergii. Dlatego właśnie do nich skierowany jest niniejszy poradnik, który podpowie jak postępować, aby życie każdej pociechy było prostsze, spokojniejsze i szczęśliwsze.

Ci, którzy zetknęli się wcześniej z tą problematyką, z pewnością wiedzą, że przewlekłe schorzenia, takie jak alergia czy astma, dotyczą nie tylko samego chorego dziecka, ale wystawiają na próbę także rodziców, nauczycieli, a nawet kolegów szkolnych. Dlatego publikacja podchodzi w sposób kompleksowy do problemu, opisując zarówno środowisko domowe małego astmatyka i alergika, jak i warunki szkolne, wyjazdy wakacyjne itp.

W książce wyróżniono sześć głównych rozdziałów, które postaram się nieco przybliżyć.

W pierwszej części autorzy rozpoczynają od podstaw, czyli od zrozumienia istoty danej jednostki chorobowej, przyczyn wywołujących dane schorzenie i charakterystycznych objawów. Zapoznajemy się tu również z najczęstszymi problemami osób żyjących z chorobą przewlekłą oraz mitami jakie krążą na temat alergii i astmy, np. „dzieci z astmą nie powinny uprawiać sportów” lub „aby chorować na astmę, trzeba mieć świszczący oddech”.

Drugi rozdział podpowie nam, gdzie szukać rozwiązań i jak zidentyfikować na co konkretnie choruje nasze dziecko. Dowiemy się tu m.in. czy proces leczenia rozpocząć od wizyty u pediatry czy u lekarza rodzinnego oraz co należy do obowiązków alergologa, a co leży w gestii pulmunologa.

Kolejna część stanowi plan zapobiegawczy w alergii i astmie. Autorzy radzą nam m.in. kiedy powinno się stosować szczepionki odczulające, a kiedy są one niewskazane, jaką profilaktykę wprowadzić na co dzień w domu i w szkole, co zrobić z ukochanym zwierzątkiem dziecka oraz jak zabezpieczyć dziecko przed napadem astmy na obozie letnim czy wywołaniem alergii na noclegu u przyjaciół.

Rozdział czwarty i piąty – uważam za najważniejsze, gdyż traktują o leczeniu. Najpierw możemy dowiedzieć się z nich jaką strategię przyjąć i jakie leki zastosować w przypadku astmy w zależności od rodzaju czynnika, który ją wywołuje. Natomiast dalsza część prezentuje nam, jak walczyć z różnego typu alergiami począwszy od kataru siennego i alergicznego zapalenia spojówek, poprzez alergie skórne i pokarmowe, aż do uczuleń na leki i owady.

Ostatnia część poświęcona jest rozwiązywaniu psychicznych problemów dziecka, które mogą narastać w postaci lęków i obaw o własne życie oraz nauce odpowiedzialności za własny stan zdrowia.

Jak można zauważyć, książka dosyć obszernie i kompetentnie opisuje zagadnienia alergii i astmy. Aby w tym wszystkim nie zgubić wątku, dla ułatwienia na końcu każdego rozdziału znajdziemy krótkie podsumowanie wiadomości.

Szczerze polecam niniejszą pozycję wszystkim opiekunom, którym masa pytań i wątpliwości na temat alergii i astmy zatruwa życie i nie daje spokojnie spać. Myślę, że ta publikacja pomoże w wyjaśnieniu spornych kwestii i da siłę do podjęcia konkretnego działania.

Na koniec przytoczę jeszcze jedną z czołowych myśli dra Dozor’a: Jeżeli alergie czy astma oddziałują niekorzystnie na życie dziecka, należy stale poszukiwać rozwiązań. Nie wolno się poddawać. Dla każdego dziecka istnieje skuteczny plan leczenia, chociaż odnalezienie go może zająć dużo czasu. Nie traćmy więc chwili i poszukujmy jak najbardziej optymalnych rozwiązań, aby nasze dzieci jak najmilej wspominały okres własnego dzieciństwa!
Anna Kuźniar

Anna Kuźniar


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe