Wielostronne spojrzenie na ruch Nowej Ery

Abc o New AgeBardzo trudno powiedzieć, czym jest New Age. Jeszcze trudniej napisać dobrą książkę, która omawiałaby New Age w całej swojej złożoności. Anna Białowąs, zamiast tworzyć jedną wyjątkowo obszerną pracę (która i tak nie uchwyciłaby zapewne wszystkiego), w „Abc o New Age” zebrała szereg krótszych opracowań, dotyczących poszczególnych dziedzin tego zjawiska. Trzeba przyznać, że efekt jest naprawdę wart uwagi…

Książkę otwiera artykuł samej redaktorki, w którym próbuje ona znaleźć odpowiedź na pytanie: „Co to jest New Age”? Wskazuje na historię samego pojęcia, prezentuje trudności ze zdefiniowaniem, przedstawia genezę i zakreśla podstawowe ramy ideologii Nowej Ery.

W kolejnym artykule ks. prof. Andrzej Siemieniewski (nota bene kilkanaście dni temu wyświęcony na biskupa) ukazuje to zjawisko od strony antropologicznej. Wskazuje na rolę holistycznej syntezy i synkretyzmu w New Age, kulcie doświadczenia wewnętrznego i idei nowego człowieka.

Dalej następuje artykuł znanego polskiego demonologa, ks. Aleksandra Posackiego, pt. „Ezoteryzm, okultyzm, inicjacja – w strukturze ruchu New Age”. Sam tytuł wskazuje już na to, czego z artykułu się dowiemy. Na szczególną uwagę zasługuje jednak fakt, że
ks. Posacki szerzej omawia historię zjawiska, odwołując się do jego związków z filozofią gnostycką, a we współczesności z teozofią i antropozofią. Nie pomija także wyraźnie antychrześcijańskich założeń ruchu Nowej Ery.

Następny artykuł autorstwa dr Hanny Karaś ukazuje naukowe podejście do tematyki ezoteryzmu. Autorka wskazuje, że zwolennicy New Age często posługują się quasi-naukowym językiem, lecz samo New Age niewiele ma wspólnego z prawdziwą nauką.

Autorem następnego artykułu jest znany już w Tolle et lege (choćby z racji wywiadu) dr Piotr Tomasz Nowakowski. Omawia on problematykę podszywania się New Age pod różne działania edukacyjne i np. przenikanie do szkół. Wskazuje także, że tematyka Nowej Ery jest szeroko promowana w prasie, np. w czasopiśmie „Cogito”.

Kolejny artykuł napisał Dariusz Pietrek, koordynator Centrum Informacji o Sektach w Katowicach. Podejmuje on w nim polemikę z tymi, którzy twierdzą, że można uprawiać jogę i być chrześcijaninem.

Następny artykuł autorstwa Joanny Jarzębińskiej-Szczebiot i Marka Szczebiota (którzy prowadzą podobne do powyższego centrum w Białymstoku) został poświęcony tematyce magii i Harrego Pottera. Autorzy ukazują, że także ta książka niesie treści promujące ruch Nowej Ery.

Szczególnie polecam Twojej uwadze, Drogi Czytelniku, następny artykuł, autorstwa Tomasza Balona-Mroczki, w którym autor przedstawia niezwykle interesującą postać wielkiego amerykańskiego iluzjonisty, Jamesa Randiego. Randi całe swoje życie poświęcił na demaskowanie paranormalnych oszustw i przeznaczył nagrodę wysokości miliona dolarów dla każdego, kto udowodni jakąkolwiek zdolność paranormalną. Nagroda wiele już lat czeka w banku, a mimo licznych prób nikomu nie udało się jej zdobyć. Randi dzięki swoim umiejętnościom i niezwykłej spostrzegawczości zdemaskował w ten sposób dziesiątki oszustów, którzy twierdzili, że dysponują magiczną mocą.

W kolejnym artykule Boris Rakovsky porusza tematyką dokumentu watykańskiego „Jezus Chrystus dawcą wody żywej”, który jest jak na razie jedyną obszerną wypowiedzią Kościoła na temat zjawiska New Age.

Książka została zakończona dwoma ogromnie interesującymi dodatkami. Pierwszym z nich jest słownik New Age autorstwa Anny Białowąs i Hanny Karaś. Natomiast na szczególną uwagę zasługuje bibliografia złożona z ponad 1200 (!) pozycji na temat New Age i zagadnień pokrewnych, w tym wyjątkowo obszerny zbiór bibliograficzny artykułów z prasy polskiej na temat poszczególnych aspektów Nowej Ery.

Paweł Królak


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe