W sidłach manipulacji

PsychomanipulacjeW dzisiejszym świecie na każdym kroku natykamy się na różnego rodzaju manipulacje. Wciąż próbuje się wywierać na nas wpływ w celu zmienienia naszych poglądów, zdobycia naszego poparcia, czy kupienia przez nas jakiegoś nowego, rewelacyjnego produktu.

O tym coraz bardziej zauważalnym zjawisku pisze psycholog Tomasz Witkowski w jednej ze swoich książek pt. „Psychomanipulacje.” Jest to rewelacyjna pozycja traktująca o sposobach manipulowania człowiekiem i przykładowych metodach obrony przed nimi.

We wstępie znaleźć można test badający umiejętności przewidywania zachowań ludzi w sytuacjach manipulacyjnych, który pomaga nam w zorientowaniu się o naszym stanie wiedzy na powyższy temat. Po sprawdzeniu wyniku testu możemy przejść do kolejnych rozdziałów, w których zapoznajemy się z różnymi metodami wywierania wpływu.

Autor dokonuje podziału psychomanipulacji na sześć grup: manipulacje skoncentrowane na samoocenie, wykorzystujące dysonans poznawczy, manipulacje emocjami, poczuciem kontroli oraz manipulacje oparte na wrodzonych automatyzmach. Dzięki temu podziałowi z większą łatwością można później odnaleźć właściwy sposób bronienia się przed niepożądanym wpływem w konkretnej sytuacji. Jest to umiejętność niezwykle przydatna, zważając na coraz powszechniejsze zjawisko psychomanipulacji stosowanej w mediach, handlu, polityce, a nawet w pracy. Jeżeli będziemy świadomi istnienia pewnych technik, będzie nam łatwiej przeciwstawiać się im.

Książka jest napisana w sposób jasny i przystępny, co sprawia, iż mimo, że ma ona charakter naukowy, to bardzo dobrze się ją czyta. Jest to świetna pozycja zarówno dla ludzi interesujących się problematyką psychomanipulacji, jak i dla osób ceniących swoją niezależność oraz wolność wyboru.

Joanna Chaberska

Joanna Chaberska


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe