Trudna sztuka rozmowy

Jak prowadzić trudne rozmowyNiejeden raz po ważnym spotkaniu czujemy niedosyt, że znów nie udało się nam wypowiedzieć jasno naszych racji. Istotne problemy nie zostały rozwiązane, a my stoimy wciąż w tym samym miejscu. Jak prowadzić trudne rozmowy, wyrazić krytykę, dotknąć sedna sprawy tak, żeby nie urazić? Jak znaleźć rozwiązanie, które będzie odpowiadało wszystkim stronom? Jak zacząć rozmowę prowadzącą do dialogu? Jak przeprowadzić ją z niepunktualnym pracownikiem? Na powyższe oraz wiele innych pytań dotyczących codziennej komunikacji odpowie książka Karla Beniena Jak prowadzić trudne rozmowy.

Rzecz nie jest prosta – wymaga włożenia pewnego wysiłku, szczególnie w prowadzeniu rozmów w pracy. One wymagają pewnego przygotowania – inaczej ciężko będzie nam osiągnąć cel. Idąc na taką rozmowę każdy z nas powinien się zastanowić nad sylwetką swojego odbiorcy, jak zrozumieć to, co usłyszy, jaką postawę przyjąć, co robić, a czego zaniechać, w jakim stopniu się zaangażować w przebieg rozmowy. Przyjęcie odpowiedniej strategii i emocjonalnej postawy z pewnością pomoże nam się dobrze porozumieć.

Komunikacja międzyludzka przyjmuje różny charakter. Wyraża się nie tylko w słowach, ale i w mimice twarzy, gestach czy tonie naszego głosu. Idąc głębiej, w przekazie każdy z nas „ujawnia się innym” – nasze decyzje odzwierciedlają nasze wewnętrzne ego. Często też są efektem wewnętrznego konfliktu. Przykładowo, gdy chcemy prosić szefa o podwyżkę, staramy się pokazać z jak najlepszej strony. Odzywa się w nas postawa zdecydowania, przekonania o własnych możliwościach. Jednocześnie towarzyszy nam obawa o to, czy nasza prośba zostanie przyjęta czy może jej wyrażenie podziała na naszą niekorzyść.

Książka Karla Beniena przedstawia obie skonfliktowane strony. Opisuje i analizuje zróżnicowane relacje, jakie mogą pojawić się w każdym przedsiębiorstwie, ale także w codziennym życiu. Pokazuje sposoby, które mogą ułatwić trudne rozmowy. Mówi nie tylko o konfliktach, ale również o doradztwie (coachingu), krytyce i postępowaniu z osobami uzależnionymi od alkoholu.

Każda rozmowa jest okazją do lepszego poznania siebie nawzajem, a nawet poznania siebie samego. Może prowadzić do dialogu albo do kłótni. Dlatego warto zgłębić choć w małym stopniu sztukę jasnej i otwartej komunikacji. Poznać jej mechanizmy, aby znaleźć dobrą drogę do zrozumienia drugiego człowieka. Człowiek jest przecież istotą społeczną i między ludźmi przebywa codziennie, na każdym etapie swojego życia.

Katarzyna Dziedzina


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe