Subiektywne top ten zagranicznej s-f. Miejsce 9

Amerykańscy bogowieNeil Gaiman jest we współczesnej kulturze człowiekiem-instytucją. Doskonały pisarz, twórca powieści i opowiadań, a także autor jednej z najbardziej oryginalnych serii komiksowej „Sandmana”.

Amerykańscy bogowie to powieść z gatunku urban fantasy. Wydarzenia mają miejsce we współczesnej Ameryce, jednak obok ludzkich bohaterów świat zaludniają bogowie ze starych sag skandynawskich, celtyckich, afrykańskich i słowiańskich. Bogowie ci żyją jak normalni ludzie, m.in. prowadzą kawiarnię, występują w cyrku, zajmują się ubezpieczeniami, jednak w chwili próby ujawniają się ich boskie właściwości.

Główny bohater powieści – Cień odsiaduje resztkę wyroku za pobicie. Przez cały pobyt marzy tylko o powrocie do żony i dawnego życia, które skomplikował sobie przez własną nieodpowiedzialność. Tuż przed wyjściem z więzienia dociera do niego informacja, że jego żona zginęła w wypadku samochodowym. Oszołomionego i niewiedzącego, co ze sobą robić mężczyznę zatrudnia tajemniczy pan Wednesday. Cień ma być jego ochroniarzem w podróży po USA, podczas której jego szef odwiedza dawno niewidzianych znajomych. Cień zostaje wplątany w rozgrywkę między starymi bogami a chcącymi przejąć władzę nad światem bogami nowych technologii – Internetu, telewizji itp.

Zaletą prozy Gaimana jest umiejętność opowiadania. W narracje wplecione są opisy starych, zapomnianych już wierzeń, o których wiedzę mają dziś już tylko historycy i religioznawcy. Autor, podobnie jak kiedyś czynił to J.R.R. Tolkien, przybliża czytelnikom wiedzę na temat zapomnianych mitów, snując jednocześnie opowieść o odpowiedzialności, lojalności, życiu, śmierci i odkupieniu. Oraz o zwycięstwie dobra nad złem.

Michał Wolski

Subiektywna lista opublikowana została na stronie: www.SerwisKulturalny.pl


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe