Śladami św. Pawła i św. Jana

Ziemia początku„Nie sposób zrozumieć pism św. Pawła, mentalności św. Pawła bez rozeznania, zakotwiczenia w realnym środowisku, rzeczywistości historycznej. (…) Dlatego trzeba nam wciąż odsłaniać to co pierwotne i powracać do źródeł”. Tymi słowami Jolanta Baziak zaprasza nas do odkrywania tajemnic Azji Mniejszej (dzisiejszej Turcji) – terenów misyjnej działalności św. Pawła i św. Jana.

Niniejszy diariusz powstawał w czasie trzynastu dni pielgrzymowania po Azji Mniejszej (półwysep między Morzem Czarnym a Morzem Śródziemnym, oddzielony od Europy cieśninami Bosfor i Dardanele). Dla grupy pątników pod przewodnictwem ks. Waldemara Chrostowskiego był to czas odkrywania i kontemplowania bliskości miejsc, znanych nam choćby z podróży misyjnych św. Pawła (Dzieje Apostolskie), jak i terenów, które związane były z działalnością św. Jana Apostoła.

Autorka opisując kolejne dni podróży, dzieli się z nami nie tylko całym bogactwem myśli i przeżyć, które rodziły się na każdym etapie pielgrzymki. Dodatkowo bowiem czytelnik otrzymuje sporą garść lokalnych legend, anegdot i informacji historyczno-geograficznych, które wspaniale dopełniają opis poszczególnych miast, budowli czy zabytków. I tak mamy możliwość bliższego poznania takich miast jak:
Stambuł
Ankara
Kapadocja, Antalya, Konya
Kolosy, Leodycea
Efez
Troja

Jest jednak i druga strona tej pięknej, starożytnej ziemi chrześcijańskiej. Autorka przypomina nam, iż Azję Mniejszą nazywa się „krajem rozproszonego i okaleczonego chrześcijaństwa”. Musimy bowiem wiedzieć, że ten kraj, gdzie zrodził się Kościół i nauczali Apostołowie, gdzie odbyły się pierwsze sobory i przez wieki istniało wielkie cesarstwo bizantyjskie, obecnie jest krajem islamskim. Ponadto dzisiejszą Turcję często przyrównuje się do biblijnej wieży Babel – m. in. ze względu na różnorodność języków czy też kulturowy chaos.

Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem, dlatego czyta się ją błyskawicznie. Dodatkową zaletą są zamieszczone zdjęcia z trasy pielgrzymki, które niewątpliwe ubogacają treść i pozwalają zobaczyć niektóre z opisanych zabytków.

Zachęcam wszystkich Czytelników pragnących podążyć szlakiem Apostołów do zapoznania się z tą pozycją. Z pewnością nie zastąpi ona typowego przewodnika z adresami tanich noclegów czy restauracji, ale bez wątpienia przyczyni się do zdobycia wiedzy historyczno-geograficznej i poszerzenia horyzontów naszej wiary.

Anna Kuźniar


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe