Polska. Stany. Jego życie, „którego wystarczy dla wielu…”

Dziedzictwo Orła BiałegoRealizacja nawet najbardziej śmiałych marzeń to kwestia motywacji i wytrwałej pracy. Sukces osobisty nie przesłonił Kulskiemu prawd podstawowych: „Oto na czym polega dziedzictwo Orła Białego: miłością i ciężką pracą zawsze wygramy”.

Historia życia Juliana E. Kulskiego została napisana z wielkim polotem. Książka składa się z dziewięciu części, odpowiadających kolejnym etapom życia autora. Ktoś może powiedzieć z sarkazmem: „Kolejna autobiografia…” Tak. Autobiografia. Tyle, że niezwykła, bo opisująca fascynującego człowieka, którego życie zbiegło się z życiem dwóch krajów Polski i Stanów Zjednoczonych. Polska dała mu świat wartości, tożsamość. Ameryka możliwość realizacji nawet najbardziej fantastycznych marzeń.

Kim jest Julian Kulski? Zatem chronologicznie: żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, emigrant, architekt, pisarz, mąż, ojciec, wykładowca, podróżnik… Życie, którego wystarczyłoby dla wielu, przeżywane przez jednego człowieka z ogromną pasją.

Pierwsza część książki to wspomnienia z lat okupacji. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego układają się w plątaninę losów, biografii, zdarzeń. Kulski, wraz z innymi żołnierzami, dostaje się do niewoli. Wydawało się, że jego los jest przesądzony: Oświęcim. Trafił jednak do Alten Grabow, gdzie horror codziennych dni wydawał mu się nie do zniesienia. Choroby, praca w kamieniołomach, głód i porażająca nuda… Wolność uzyskał uciekając „na gapę” wraz z żołnierzami amerykańskimi, którzy przekazali go pod opiekę Anglikom. Tak trafił do Wielkiej Brytanii.

Od tego momentu rozpoczyna życie na emigracji. Życie, któremu przyświecały słowa Jana Nowaka-Jeziorańskiego: „Musisz nadal walczyć o Polskę na wiele sposobów. Idź naprzód i walcz, nabywaj umiejętności, stań się sławny… Pozostań bojownikiem o wolność przez resztę życia”. Kulski rozpoczyna punkt po punkcie drogę, która będzie wypełnianiem tych słów.

Najpierw szkoła średnia, a potem, elitarna szkoła Portora Royal School. Wydaje się, że splot baśniowych okoliczności rządził w życiu Kulskiego. Na pewno autor miał wiele szczęścia, ale temu szczęściu pomagał, a czasem ostro o nie walczył. Tak jak wtedy, gdy nie znając dobrze angielskiego, nauczył się wiersza Chaucera na pamięć (zajęło mu to sześć godzin) i uzyskał najwyższą ocenę w klasie!

Po czasie intensywnej nauki w Wielkiej Brytanii, autor udaje się do Stanów Zjednoczonych. Tam intensywność życia, o ile to w ogóle możliwe, jeszcze się zwiększa: szkoła architektury, praca, narodziny dzieci…

Książka godna przeczytania, bo zawiera ogromne pokłady mądrości nabywanej przez autora w trakcie całego życia. Od prawd podstawowych: Boga, miłości, honoru, patriotyzmu po cechy architektury amerykańskiej czy europejskiej. A co najważniejsze dostarcza dowodów, że realizacja nawet najbardziej śmiałych marzeń to kwestia motywacji i wytrwałej pracy. Sukces osobisty nie przesłonił Kulskiemu prawd podstawowych: „Oto na czym polega dziedzictwo Orła Białego: miłością i ciężką pracą zawsze wygramy”.

Joanna Nowakowska

Joanna Nowakowska


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe