Niezwykłe życie Apostołki Bożego Miłosierdzia

Św. Faustyna i Miłosierdzie Boże30 kwietnia minie osiem lat od momentu, gdy siostra Faustyna została kanonizowana przez papieża Jana Pawła II. W związku z tym może warto się zastanowić nad znaczeniem słów Zbawiciela skierowanych do tej świętej: „Nie znajdzie ludzkość uspokojenia, dopóki się nie zwróci z ufnością do miłosierdzia mojego”.

Pomocna w naszych rozważaniach stanie się z pewnością książka ks. prof. Andrzeja Witko „Święta Faustyna i Miłosierdzie Boże„. Podzielona na trzy zasadnicze rozdziały (plus wstęp i zakończenie) opowiada ona ciekawą biografię siostry Faustyny, wzbogaconą dodatkowo o wiadomości na temat Miłosierdzia Bożego.

Pierwszy rozdział tej książki ma na celu ukazanie życia Heleny Kowalskiej, która urodziła się 25 sierpnia 1905 roku w Głogowcu w dość licznej i ubogiej rodzinie żyjącej z rolnictwa. Od najmłodszych lat ta przyszła święta wykazywała niezwykłą wiarę i wrażliwość na cudze nieszczęście. Na przykład, jak podaje autor, kiedy codzienny obowiązek pasienia krów przypadł w niedzielę małej Helence, ta nie chcąc przez to utracić uczestnictwa we mszy świętej, wstała dużo wcześniej i wyprowadziła bydło na łąkę. Dzięki temu mogła już bez przeszkód udać się na jedyne w ciągu tego dnia nabożeństwo. W 1912 roku Helena po raz pierwszy poczuła powołanie do życia zakonnego, a w 1925 roku rozpoczęła postulat w Zgromadzeniu Matki Bożej Miłosierdzia. Na polecenie swojego spowiednika ks. Michała Sopoćki siostra Faustyna zaczęła prowadzić Dzienniczek, w którym opisywała swoje stany mistyczne, głównie wizje i objawienia.

Drugi rozdział książki dotyczy fundamentów nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego. Ks. Witko porusza w nim m. in. problem istoty nabożeństwa. Autor rozpoczyna swoje rozważania od wyjaśnienia terminu “Miłosierdzie Boże”, a następnie stara się wykazać zgodność jego znaczenia z tym, co zostało zawarte w Dzienniczku siostry Faustyny.

Trzeci rozdział przedstawia formy nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego. Znajdziecie tutaj np. odpowiedź na pytanie o znaczenie teologiczne tego terminu, a także historię obrazu Miłosierdzia Bożego namalowanego przez Eugeniusza Kazimirowskiego przy osobistej asyście siostry Faustyny.

Dzieło ks. prof. Witko stanowi niezwykle interesującą i napisaną przystępnym językiem pracę. Jest ona bardzo rzetelnie przygotowana, o czym świadczy chociażby bogata bibliografia umieszczona na końcu książki. Dodatkowym jej atutem są ciekawe zdjęcia, doskonale uzupełniające treść tego dzieła. Gorąco polecam!

Agnieszka Gromadzka


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe