Najważniejsze zadanie mężczyzny

Warto być ojcemNasza era ma kilka brzydkich wad. Jednym z braków ówczesnej cywilizacji jest utrata autorytetów. Brak autorytetów to dewaluacja ojcostwa. Ta dewaluacja powoduje, iż pojawia się w umysłach wielu mężczyzn pytanie „czy warto być ojcem?”.

Również wielu z nas – dzieci naszej ery – nie mając względnie wystarczającego przykładu nie wie, co to jest ojcostwo. Słowo „OJCIEC” jest dziś nierozumiane. Stąd nie tak niewielu odpowiada na powyższe pytanie negatywnie. Przeciwko takim postawom, występuje dr Jacek Pulikowski w swojej pozycji, której tytuł jest pozytywną odpowiedzią na owo pytanie: „Warto być ojcem”. Na temat ojcostwa Autor wie dużo – sam jest ojcem trojga dzieci, a nadto szmat życia wraz z żoną poświęcił poradnictwu rodzinnemu.

Aby uzdrowić „ojcostwo”, po pierwsze trzeba zacząć od uświadomienia sobie czym ono w ogóle jest. Trzeba więc o nim mówić. Dr Pulikowski mówi o ojcostwie. Jego zamiarem jest przybliżenie elementów problematyki ojcostwa i uświadomienie skali skutków jakości ojcostwa… Od tego (od świadomego ojcostwa) – według przekonania Autora – zależą losy świata. Od męskiej miłości i odpowiedzialności zależy znacznie więcej niż niektórym chłopcom się wydaje. Autor – zaangażowany w działalność Duszpasterstwa Rodzin – zatrzymuje się również nad rolą ojca w przekazie wiary, ewangelizacji rodziny. Jest to, zdaniem Autora, ogromnie ważne zagadnienie.

Prezentowana przeze mnie książka ma również bardzo intrygujący podtytuł, który zdradza, jak poważnie i solennie Autor traktuje zagadnienie ojcowskiej miłości. Ojcostwo jest dla niego Najważniejszą karierą mężczyzny.

Jeden z rozdziałów jest być może troszkę szokujący zwłaszcza dla wyzwolonych obywateli współczesnego świata, a szczególnie dla jego żeńskiej części. Mówi, bowiem o WŁADZY męża, o władzy ojca. Zdaniem Pulikowskiego mąż i ojciec powinien mieć władzę. Gdy ją ma, wszystko jest na swoim miejscu.

Książka przeznaczona jest dla wszystkich młodych mężczyzn, którzy chcą swoje obecne lub późniejsze ojcostwo przeżyć w miłości i odpowiedzialności, ale nie tylko. Jeden z rozdziałów jest zatytułowany „męskość wobec kobiecości” – i ten rozdział spokojnie mogą kobiety, matki odnieść do siebie. Również księża, którzy są dla nas „ojcami duchowymi” powinni zapoznać się z treścią tej pozycji, gdyż głównym zadaniem ojca jest przekazywanie wiary.
Maciej Zacharek

Maciej Zacharek


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe