Jak uchronić swoich bliskich przed narkomanią?

NarkotykiNarkotyki są dziś chyba najbardziej znanym i najpoważniej traktowanym uzależnieniem. Mimo przeznaczania ogromnych środków na walkę z narkomanią, na świecie problem cały czas się rozrasta. Warto więc poszerzyć swoją wiedzę, by skuteczniej bronić swoich bliskich…

Książka „Narkotyki” ukazała się w wydanej przez Katolicki Uniwersytet Lubelski (razem z wydawnictwem Gaudium) serii „Uzależnienia – fakty i mity”. Promocji poszczególnych książek towarzyszył szereg konferencji profilaktycznych na KULu.

Na pierwszy rzut oka książka wygląda niepozornie. Może wszystkiemu winien jest nietypowy, kieszonkowy format. Jednak nie warto ulegać złudzeniom – to bardzo ciekawa pozycja.

Pierwszy jej rozdział mówi o ogólnych właściwościach narkotyków. Znajdziemy w nim wyjaśnienie podstawowych pojęć, informację o drogach przyjmowania, metabolizmie i działaniu psychoaktywnym.

W rozdziale drugim autorzy przechodzą do konkretów: przedstawiają rodzaje narkotyków oraz specyfikę ich działania.

Kolejny rozdział poświęcony jest historii narkotyków, która sięga już ponad 3 tysięcy lat! Powodem pierwotnego stosowania roślin, które zawierały substancje narkotyczne (konopii, koki) były oczywiście względy lecznicze, ale nie brakowało również przekonań religijnych, wiążących się z tymi roślinami (np. w Indiach konopie były uważane za święte, a sporządzone z nich napoje za napój bogów). Rozdział ten zawiera również bardziej współczesne informacje, takie jak rozwój problemu narkomanii na świecie i w Polsce.

Czwarty rozdział zawiera informacje o szkodliwych skutkach zażywania narkotyków, które autorzy dzielą na zaburzenia somatyczne, psychiczne i społeczne. Piąty zaś rozdział poświęcony jest zjawisku uzależnienia od narkotyków. Przedostatni, szósty rozdział omawia sposoby przeciwdziałania zjawisku narkomanii oraz informuje o sposobach profilaktyki uzależnień.

Najciekawszym rozdziałem tej niezwykle przydatnej i wartej polecenia książeczki jest ostatni rozdział, poświęcony mitom na temat narkomanii. Z niego dowiesz się, czy ma sens podział na „miękkie” i „twarde” narkotyki, czy marihuana naprawdę nie uzależnia, czy amfetamina pomaga w nauce, czy warto próbować dla jednego razu. Poruszone zostały także mity na temat samego uzależnienia, takie jak kwestia, czy uzależniają się tylko słabi psychicznie, czy wystarczy po prostu przestać brać, czy narkoman może wyleczyć się sam, i wiele innych.

Paweł Królak


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe