Czym jest Msza Święta?

Dzieciom o Mszy ŚwiętejNiewątpliwie jedną z najbardziej istotnych tajemnic chrześcijaństwa jest tajemnica Mszy Świętej. Wiedzą o tym wszyscy chrześcijanie podnosząc rangę Eucharystii do czegoś szczególnego i wyjątkowego. Pozostaje jednak bardzo ważne pytanie: czym jest owo „coś” niezwykłego? Czy tak naprawdę wiemy, co dzieje się podczas Eucharystii i co ważne – czy jesteśmy w stanie wytłumaczyć komukolwiek, chociażby naszym dzieciom, czym jest Msza Święta i dlaczego powinniśmy na nią uczęszczać?

Pytania o sens Eucharystii dotyczą w sposób bardzo szczególny tych najmłodszych jej uczestników. Dzieci są niezwykle ciekawe świata, zadają swoim rodzicom setki pytań typu: „dlaczego?”, czy „po co?”, ludzie dorośli powinni więc być przygotowani na to, aby w sposób kompetentny udzielać pożądanych przez maluchy informacji. Jeśli chodzi o kwestie dotyczące spraw wiary, Boga, tajemnicy Mszy Świętej, po raz kolejny przychodzi nam z pomocą ksiądz Piotr Pawlukiewicz. W kilkudziesięciu stronicowej książeczce zatytułowanej Dzieciom o Mszy Świętej odpowiada na najistotniejsze pytania dotyczące Eucharystii.

Zważywszy na sposób bycia dzieci doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wytrwały udział w Eucharystii dla małego odkrywcy i skupienie się na jej przebiegu stanowi coś nad wyraz trudnego. Ważne jest zatem, aby móc uświadomić dziecku, czym jest Msza Święta i dlaczego warto się w nią włączyć po to, by z większą ochotą przysłuchiwało się temu, co dzieje się na ołtarzu. Z pewnością takie wyjaśnienie powinniśmy złożyć i samym sobie, gdyż i dla ludzi dorosłych Eucharystia często jest niezrozumiałym wydarzeniem, a przecież tak bardzo istotnym.

W książce autorstwa ks. Pawlukiewicza znajdziemy odpowiedzi na wiele trudnych pytań dotyczących Osoby Boga i Jego relacji z człowiekiem. Książeczka ta może stanowić pomoc dla kapłanów, którzy chcą opowiadać dzieciom o istocie Eucharystii tak w szkole, jak i kościele. Jednocześnie może ona funkcjonować jako mały podręcznik zawierający pewne wskazówki dla rodziców, w jaki sposób opowiadać swoim pociechom o Bogu i wierze w kontekście Mszy Świętej.

Ważnym punktem tej książeczki jest to, że ks. Pawlukiewicz krok po kroku objaśnia wszystko to, co dzieje się na ołtarzu po to, by móc głębiej przeżywać to, co zostało nam dane przez Boga i poznawać coraz lepiej tajemnicę naszej wiary.

Z racji tego, że przesłanie tej książki jest adresowane do dzieci, autor posługuje się językiem bardzo prostym, dzięki czemu prezentowane przez niego treści stają się łatwe do przyswojenia. Poza tym wszystkie wywody obrazowane są bardzo wymownymi przykładami, które pozwalają nam w pełniejszy sposób wniknąć w istotę Mszy Świętej. To, co do tej pory być może było przed nami zakryte lub niejasne, staje się dzięki ks. Pawlukiewiczowi bardzo przejrzyste. Wszystkie podstawy, jakie powinniśmy umieć przekazać naszym pociechom wchodzącym w świat wiary są tu doskonale wyjaśnione, stąd też warto mieć tę książeczkę pod ręką.
Małgorzata Bachman

Małgorzata Bachman


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe