Bardzo naukowo o sektach

Kontrowersyjne grupy religijneProblem sekt jest niezwykle złożony, znacznie bardziej skomplikowany niż się to wielu osobom wydaje. Często w mediach, jak również wśród badaczy dominują dwa zupełnie przeciwstawne stanowiska. Kto ma rację?

Pierwsza grupa badaczy uważa, że przynależność do takich grup jest destrukcyjna dla psychiki, powoduje nasilenie zaburzeń lub znaczące zmiany osobowości. Druga grupa zaś twierdzi, że alternatywne ruchy religijne pełnią ważną rolę terapeutyczną wobec swoich członków.

Trzeba przyznać, że niestety bardzo często bywa tak, że za tymi stanowiskami stoją z góry określone założenia: albo zamiar walki z sektami albo zamiar ich bronienia w imię bardzo szeroko pojętej tolerancji. To z całą pewnością utrudnia właściwe ukształtowanie optyki patrzenia na ten problem.

Trzeba też przyznać, że wciąż brakuje solidnych naukowych badań nad zjawiskiem nowych ruchów religijnych. Zresztą przebadanie takich grup wcale nie jest łatwe, gdyż sekty z oczywistych względów zezwalają na badania tylko takim naukowcom, którzy ukażą je w pozytywnym świetle.

Chciałbym dziś zaprezentować Ci, Drogi Czytelniku, publikację najnowszych badań nad tym zjawiskiem. Książka „Kontrowersyjne grupy religijne” dra Dariusza Kuncewicza powstała w oparciu o badania kilkudziesięciu byłych członków sekt.

Autor tej książki to ceniony specjalista w dziedzinie pomocy ofiarom sekt. Jest on również założycielem Centrum Przeciwdziałania Psychomanipulacji w Lublinie, którego pracami mam przyjemność kierować, odkąd Darek z tej funkcji zrezygnował, by poświęcić się pracy naukowej i praktyce terapeutycznej.

Z góry jednak chciałbym przestrzec, by nie sprawić Ci zawodu: to jest bardzo trudna książka. Jest ona napisana niezwykle precyzyjnym naukowo, ale jednocześnie bardzo trudnym w odbiorze językiem. Z drugiej strony jedna z jej głównych części została poświęcona metodologii badań, więc opisano tam poszczególne testy, którymi autor się posłużył – z góry uprzedzam – osoba bez przygotowania naukowego w dziedzinie psychologii czy nauk pokrewnych nie będzie w stanie tego przeczytać :)

Chciałbym ją jednak gorąco polecić tym wszystkim, którzy szukają naukowych materiałów dotyczących sekt. Pierwszy rozdział tej książki stanowi bowiem zbiór i podsumowanie wyników wszystkich chyba dotychczasowych badań, jakie na ten temat przeprowadzono. Oprócz tego oczywiście praca zawiera wyniki badań autora, których tutaj nie podam, ale przyznam, że w niektórych sprawach zaskakują…

Dlatego jeśli dla przykładu ktoś chce pisać pracę magisterską czy dyplomową o sektach, to książka dra Kuncewicza powinna być dla niego pozycją obowiązkową.

Paweł Królak


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe