„Samotność to taka straszna trwoga…”

Młodzi w poszukiwaniu szczęścia„Każdy się boi samotności, proszę podaj mi rękę, bym nigdy nie zapomniał, że przyjaciela mam…” Tak słowa piosenki opisują największe pragnienie człowieka: kochać i być kochanym. Jednak miłość może przybrać różne formy i z wielkiego szczęścia może przeistoczyć życie człowieka w ogromny chaos. Jak się przed tym ustrzec? Jak kochać miłością dojrzałą? Na te i na inne pytania dotyczące sfery ludzkiej seksualności, miłości i szczęścia znajdziemy odpowiedzi w tej książce.

Ks. Marek Dziewiecki zaprasza do zapoznania się z czterema rozdziałami książki, które bardzo treściwie charakteryzują miłość. A oprócz charakterystyki autor na przekór współczesnym myślom na temat seksualności i miłości podkreśla znaczenie czystości, wierności i odpowiedzialnego przekazywania życia. Jak sam pisze, książka nie jest zbiorem teorii, ale praktycznych wniosków z sukcesów i porażek ludzi młodych.

Pierwszy rozdział koncentruje się na szczęściu człowieka. Pragnienie szczęście jest w każdym z nas. Czasem jednak trudno być szczęśliwym. A najtrudniej, gdy nasz pomysł na osiągnięcie szczęścia jest pomysłem nietrafionym (nieszczęsnym). Człowiek współczesny pragnie sam realizować własne pomysły na swe życie. Zapomina zaprosić do swojego życia Boga, bo wydaje mu się, że sam jest w stanie odróżnić dobro od tego, co może go skrzywdzić.

Tak łatwo jesteśmy w stanie uwierzyć w mity o ludzkiej seksualności. Te mity dotyczą takich problemów jak AIDS, aborcja, homoseksualizm i wielu innych. I chociaż są one tworami ludzi, którzy na rozpowszechnianiu tych mitów zarabiają ogromne pieniądze, to mają niestety wielu zwolenników, którzy w imię tolerancji bronią wyznawanych poglądów. Pełnię szczęścia w sferze seksualności gwarantuje połączenie miłości, seksu i płodności. Odłączenie któregokolwiek z tych elementów niesie ze sobą wiele cierpienia.

Do szczęścia potrzebujemy wielu rzeczy, ale decydującą rolę w naszym życiu odgrywa miłość i właśnie o niej traktuje drugi rozdział. Jest on również charakterystyką faz dorastania do miłości. Pierwszą fazą jest okres prenatalny i późniejsza więź dziecka z rodzicami. Druga faza to zakochanie. Dwa kolejne podrozdziały dotykają niezwykle ważnych kwestii. Pierwszy z nich mówi o jednym z najtrudniejszych zadań, jakie stoją przed człowiekiem – pokochać dojrzale samego siebie. Druga rzecz – dojrzała miłość drugiego człowieka – jest właściwie konsekwencją dojrzałej miłości siebie.

Trzeci rozdział koncentruje się na obliczach ludzkiej seksualności. Oprócz charakterystyki seksualności jako wyrazu miłości wiernej i nieodwołalnej oraz jako miejsca odpowiedzialnego przekazywania życia autor opisuje okres dorastania do szczęśliwej seksualności.

Bardzo cenne informacje zawiera rozdział czwarty, w którym umieszczone zostały typowe pytania młodzieży dotyczące sfery seksualnej i odpowiedzi, które dla niejednego rodzica, nauczyciela czy pedagoga mogą stanowić podpowiedź w rozmowie z młodym człowiekiem.

Książka jest godna polecenia zarówno dla nastolatków, jak i dla rodziców czy wychowawców. Tak trudno rozmawiać o „tych sprawach”, tak często brakuje słów… Jest to ogromna pomoc w przestrzeganiu młodych ludzi, by seksualność nie stała się miejscem wyrażania przemocy czy przekazywania śmierci, ale wyrażała miłość i była miejscem odpowiedzialnego przekazywania życia.

Elżbieta Jasińska


Zobacz też


Dodaj komentarz

Kolorem czerwonym oznaczono pola obowiązkowe